Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan uyarı!
Haber
22 Kasım 2020 - Pazar 18:43
 
Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan uyarı!
Tüm dünya korona virüsün 2. dalgasıyla mücadele ederken bir korkutucu haber de Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi: Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek.
GÜNDEM Haberi
Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan uyarı!

 

Tüm dünya korona virüsün 2. dalgasıyla mücadele ederken bir korkutucu haber de Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel mücadele özel temsilcisi Dr. David Nabarro, Avrupa ülkelerinin salgının ilk dalgasına tepkisiz kalmasının ardından ikinci dalganın yaşandığını belirterek, "Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek." uyarısında bulundu.

 

Swissinfo internet sitesindeki habere göre, İsviçre'de Almanca yayın yapan "CH Media" grubuna konuşan Nabarro, Avrupa ve İsviçre'nin pandemiyle mücadelesini ağır şekilde eleştirdi.
 

Nabarro, dünyanın sayılı zengin ülkelerinden İsviçre'de bir arkadaşının Kovid-19'a yakalandıktan sonra ciddi şekilde hastalandığını ve gerekli tedaviyi almakta zorluk çektiğini belirtti.
 

Salgınla mücadelede "gevşek" davranan Avrupa ülkelerinin virüsün yayılmasını kontrol etmede Asya'nın çok gerisinde olduğunu vurgulayan Nabarro, İsviçre'nin de salgında mücadelede önlemleri çok erken gevşeten ve ikinci dalgaya yeterince hazırlanmayan ülkeler arasında olduğunun altını çizdi.
 

 

"SALGINA KARŞI GEREKLİ STRATEJİLER UYGULANMADI"
 

 

Nabarro, Avrupa'nın ilk dalgaya karşı tepkisinin yetersiz kaldığını ve ardından ikinci dalganın başladığını belirterek, "İlk dalganın kontrol altına alınmasından aylar sonra, yaz aylarında gerekli altyapının oluşturulmasında başarısız olundu ve şimdi ikinci bir dalga var. Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek." uyarısını yaptı.
 

 

 

 

Kaynak: (Hürriyet) - Hürriyet Editör:
Etiketler: Dünya, Sağlık, Örgütü'nden, korkutan, uyarı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı