GÜNDEM Haber Girişi: 13.01.2021 - 20:25, Güncelleme: 20.01.2021 - 20:17

Pandemiyle gelen bağımlılık!

 

Pandemiyle gelen bağımlılık!

Uzman Psikolog Ali Demirel, pandeminin çocuklar üzerindeki etkisini anlatıp ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.
ENVER AKASOY   Medicana Bursa Hastanesi’nde görev yapan Uzman Psikolog Ali Demirel, AS TV’nin canlı yayınlanan İrem Özyılmaz'ın sunduğu Sağlık Hattı programında, çocukların teknolojik aletlere olan düşkünlüğünü değerlendirdi.     Demirel, özellikle pandemi sürecinde çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara ilgisinin çok daha arttığına dikkat çekerek, bunun olumsuz sonuçlara yol açtığını söyledi.     ZARARLARI ÇOK FAZLA     Uzman Psikolog Demirel, yapılan araştırmalardan örnek verdi ve ‘Ekran başında vakit geçiren çocuklarda gerileme olabiliyor. Bu gerilemeler dil gelişimi, beceri düzeyi ve sosyallik anlamında karşımıza çıkıyor. Örnek verecek olursak, çok daha fazla televizyon izleyen dil gelişimi geriliyor. Kıyaslayacak olursak daha az izleyenin dil gelişimi ise çok daha iyi oluyor’ dedi.     Demirel, tablet, bilgisayar ve akıllı telefona fazla vakit ayıran çocukların da sosyal becerilerinin zayıf olduğunun altını çizdi.   ‘Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarla oynayan çocuklar sosyal becerilerini geliştirme şansı bulamıyor’ diyen Demirel, ‘teknolojik bu cihazlardan uzak kalanların sosyal becerileri çok daha yüksek. Bize bunu araştırmalar söylüyor. Ayrıca, sözünü ettiğimiz bu araç gereçler yine çocuklarda öfke ve dikkat eksikliği yaratabilir’ şeklinde konuştu.     EBEVEYNLERE ÖNERİLER     Pandemi döneminde artan teknoloji kullanımında Psikolog Ali Demirel’in ebeveynlere de tavsiyesi oldu.     Uzm. Psikolog Ali Demirel, ‘0-2 yaş arası çocuklara sözünü ettiğimiz bu aletler ne kadar az gösterirlerse iyi olur. Aileler, bu cihazlar hayatlarında yokmuş gibi davranabilirler. 2 yaş sonrası hayatımızda belli aralıklarla tablet ya da cep telefonu çocuğa gösterilebilir. Bu da, farklı zamanlarda günde 1 saat falan olmalı. Hele hele yemek yerken ellerinde tutmamaları gerekiyor. Bunu şunun için söylüyorum. Yemek sırasında anneler çocuğu yesin diye eline veriyor. Bir kere verince de ikincisi ve üçüncüsü kaçınılmaz oluyor. Anne babanın kaygısını anlıyorum. Ama hiç merak etmesinler çocuk elbette yemeğini yiyecektir. Önceki nesiller nasıl yediyse, şimdiki nesil de bu gibi araç gereçleri eline almadan yiyecektir. Çocukla anne babaların bağ kurması lazım. İletişim kurarak sohbet ederek çok daha iyi sonuçlar alacaklardır. Etkileşim ve iletişim önemli’ ifadelerini kullandı.   ‘DESTEĞİ UZMANINDAN ALIN’   Programın sonlarında Ali Demirel çok önemli bir konuya değindi. Anne ve babaların çocuklarıyla ilgili psikiyatrist ya da psikologdan destek almalarını belirterek, ‘Ama, mutlaka uzmanına danışın. Hele ki psikolog konusunda dikkatli olun. Yasal boşluklar var ve bunu kullanan çok insan bulunuyor. Anne babalara sosyal medyada gördükleri herhangi birine değil, diplomasını gösterebilecek birinden destek almalarını öneriyorum. Uzmanlığı olmasına dikkat edin. İstismar oluşmaması için danışmanlık aldığınız kişilerin uzmanlık belgesini görün. Zaten talep ettiğinizde o kimse diplomasını göstermek zorundadır’ şeklinde konuştu.  
Uzman Psikolog Ali Demirel, pandeminin çocuklar üzerindeki etkisini anlatıp ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

ENVER AKASOY

 

Medicana Bursa Hastanesi’nde görev yapan Uzman Psikolog Ali Demirel, AS TV’nin canlı yayınlanan İrem Özyılmaz'ın sunduğu Sağlık Hattı programında, çocukların teknolojik aletlere olan düşkünlüğünü değerlendirdi.

 

 

Demirel, özellikle pandemi sürecinde çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara ilgisinin çok daha arttığına dikkat çekerek, bunun olumsuz sonuçlara yol açtığını söyledi.

 

 

ZARARLARI ÇOK FAZLA

 

 

Uzman Psikolog Demirel, yapılan araştırmalardan örnek verdi ve ‘Ekran başında vakit geçiren çocuklarda gerileme olabiliyor. Bu gerilemeler dil gelişimi, beceri düzeyi ve sosyallik anlamında karşımıza çıkıyor. Örnek verecek olursak, çok daha fazla televizyon izleyen dil gelişimi geriliyor. Kıyaslayacak olursak daha az izleyenin dil gelişimi ise çok daha iyi oluyor’ dedi.

 

 

Demirel, tablet, bilgisayar ve akıllı telefona fazla vakit ayıran çocukların da sosyal becerilerinin zayıf olduğunun altını çizdi.

 

‘Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarla oynayan çocuklar sosyal becerilerini geliştirme şansı bulamıyor’ diyen Demirel, ‘teknolojik bu cihazlardan uzak kalanların sosyal becerileri çok daha yüksek. Bize bunu araştırmalar söylüyor. Ayrıca, sözünü ettiğimiz bu araç gereçler yine çocuklarda öfke ve dikkat eksikliği yaratabilir’ şeklinde konuştu.

 

 

EBEVEYNLERE ÖNERİLER

 

 

Pandemi döneminde artan teknoloji kullanımında Psikolog Ali Demirel’in ebeveynlere de tavsiyesi oldu.

 

 

Uzm. Psikolog Ali Demirel, ‘0-2 yaş arası çocuklara sözünü ettiğimiz bu aletler ne kadar az gösterirlerse iyi olur. Aileler, bu cihazlar hayatlarında yokmuş gibi davranabilirler. 2 yaş sonrası hayatımızda belli aralıklarla tablet ya da cep telefonu çocuğa gösterilebilir. Bu da, farklı zamanlarda günde 1 saat falan olmalı. Hele hele yemek yerken ellerinde tutmamaları gerekiyor. Bunu şunun için söylüyorum. Yemek sırasında anneler çocuğu yesin diye eline veriyor. Bir kere verince de ikincisi ve üçüncüsü kaçınılmaz oluyor. Anne babanın kaygısını anlıyorum. Ama hiç merak etmesinler çocuk elbette yemeğini yiyecektir. Önceki nesiller nasıl yediyse, şimdiki nesil de bu gibi araç gereçleri eline almadan yiyecektir. Çocukla anne babaların bağ kurması lazım. İletişim kurarak sohbet ederek çok daha iyi sonuçlar alacaklardır. Etkileşim ve iletişim önemli’ ifadelerini kullandı.

 

DESTEĞİ UZMANINDAN ALIN’

 

Programın sonlarında Ali Demirel çok önemli bir konuya değindi. Anne ve babaların çocuklarıyla ilgili psikiyatrist ya da psikologdan destek almalarını belirterek, ‘Ama, mutlaka uzmanına danışın. Hele ki psikolog konusunda dikkatli olun. Yasal boşluklar var ve bunu kullanan çok insan bulunuyor. Anne babalara sosyal medyada gördükleri herhangi birine değil, diplomasını gösterebilecek birinden destek almalarını öneriyorum. Uzmanlığı olmasına dikkat edin. İstismar oluşmaması için danışmanlık aldığınız kişilerin uzmanlık belgesini görün. Zaten talep ettiğinizde o kimse diplomasını göstermek zorundadır’ şeklinde konuştu.

 

MKP
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve bursaduysun.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.