Reklam

Dersimiz pandemi öncesi ve sonrası medya kullanımı

Bursa'nın Gürsu ilçesindeki Zafer Ortaokulu ve Ekol Tabiat Kolej “Değişen Medyam ve Dijital Pandemi” adını verdikleri ortaklaşa bir proje üretti. eTwinning projesi kapsamında öğrencilerin pandemi sürecinde artan medya kullanımını ile birlikte kişisel gelişimlerine olumlu katkı sağlayarak hem doğru medya araçlarını kullanmalarını hem de uygunsuz medya unsurlarının kullanılmaması, yalan haber ve kaliteli medya içeriklerini nasıl anlayabilecekleri konularında bilinçlendiler.

Dersimiz pandemi öncesi ve sonrası medya kullanımı
24 Mayıs 2021 - 20:55 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 21:09
Reklam
Proje kapsamında aralık ayında bilgilendirme ve grupların belirleneceği toplantılar yapıldı. Ocak ayı itibariyle öğrencilerin” Pandemi Öncesi ve Sonrası Medya Kullanımını” tespit etmek için bir anket oluşturarak sonuçları ortaya koydular. Aylık yapılacak etkinliklerin belirlenmesi ile, “Pandemi ile Değişen Medyam”, “Pandemi Dönemi Medya Dezenformasyonu”, “Aile Medya Kullanımı ve Medya Diyetimiz” ile ortaklar arası yapılan işbirlikçi ortak ürünümüz “Doğru ve Çocuk Dostu Medya Kullanım Rehberi’yle” 5 ana tema üzerine çalıştılar. Kimi zaman bireysel kimi zaman da işbirliği ile çalışan öğrenciler; padlet çalışması, zihin haritası, bulmacalar, farkındalık videoları, e-dergi ve sunumlar hazırlayarak öğrenmelerini geliştirerek bilinçlendiler. Öğrenciler bu çalışmalarını okul web sitesi ve proje blog sayfasında da paylaşarak çevrelerindeki bireylerinde farkındalıklarını arttırarak öğrenmelerini sağladılar.


KAYA: VERİMLİ BİR ÇALIŞMA OLDU
Bursa Gürsu Zafer Ortaokulu Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Burcu Kaya projeden oldukça verim aldıklarını belirtti. Kaya, bu çalışmalarıyla öğrencilerimizin pandemi döneminde medya kullanım içeriklerini tespit ederek uygunsuz medya unsurlarının kullanılmaması ve çocuk dostu medya ürünlerinin takibi konusunda rehberlik ederek bu alanda farkındalık oluşturmak istediklerini belitti.
Medyayı doğru algılayabilen, eleştirel bakabilen, bilinçli bir nesil olmaları için olumlu katkı sağlayan projeleri ile üreten bir nesil olabilmeleri için çalışmalara her zaman devam edeceklerini dile getirdi.
Programda, 6 öğretmen ve 24 öğrenci görev aldı.  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • şevval
    3 hafta önce
    Bizim zamanımızda okullarda böyle uluslararası proje yoktu. Bu çalışmaları desteklemeniz de ayrıca şahane. Eğitim her zaman desteklenmelidir.