Reklam
Misafir kalem

Misafir kalem

bursaduysun@gmail.com

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

22 Nisan 2021 - 18:11 - Güncelleme: 22 Nisan 2021 - 18:28


Nilgün ARSLANOĞLU 
(CHP Mudanya Kadın Kolları Başkanı)
Cumhuriyet, demokrasi ve adalet yolunda bizlerle yürüyen değerli arkadaşlarımız…
Türk Milleti’nin ateşten gömlek giyip cepheden cepheye koştuğu bağımsızlık mücadelesiyle kurulan Cumhuriyetimizin ilk bayramı 23 Nisan’ı ilk günkü heyecan ve gururla kutluyoruz..
23 Nisan 1920 sıradan bir gün değildir.
23 Nisan 1920, Sevr anlaşmasıyla orduları dağıtılmış, toprakları işgal edilmiş, şeref - namusu çiğnenmiş milletimizin isyan günüdür.
23 Nisan 1920, Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Anamur’a milyonların tek yürek olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplandığı gündür.
23 Nisan 1921 yılında TBMM de kabul edilen Hakimiyeti Milliye bayramının 1922 deki kutlamalarında Mustafa Kemal Atatürk, temsilen, savaş yetimi çocukları otomobiline alarak günün anlamını daha da pekiştirmiştir.
Devamında 23 Nisan 1929'da, yaraların sarılması, yeni nesillerin bu acılı günlerden sağlık ve güven içinde çıkarılması amacıyla bu anlamlı gün “Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
1935’de çıkarılan bir kanunla tescil edilmiştir .
Buna göre , 23 Nisan milli Bayramı,Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı olarak resmen kabul edildi. Dünyada da ilk çocuk bayramı olarak taçlanan 23 Nisan, artan coşku ve gururla yüzyılı geride bırakmıştır…
Hepimize kutlu olsun.
 23 Nisan aynı zamanda çocuklarımızı nasıl bir dünyada yaşattığımızı ve onlara nasıl bir dünyayı miras bırakacağımızı da düşünme günüdür.
Dolayısıyla, bu günlerde pandemi ve ülke şartlarının çocuklarımıza yüklediği sorunlar üzerinde düşünüp, çözüm geliştirmemiz gerekmektedir.
Üzülerek hatırlatmak gerekir ki, halen okula gidemeyen, olumsuz şartlarda çalıştırılan, küçük yaşta evlenmeye zorlanan ve tacize uğrayan çocuklarımız vardır.
Yasaların açık ihlali olan bu suistimaller, vicdanlarımızda da kanayan bir yaradır.
Devlet ve toplum olarak önceliğimiz çocukların korunması olmalıdır.
Cinsel saldırı mağduru kız çocuklarının, failler ile evlendirilmesinin önünü açacak yasal düzenlemeler yapılacağı endişesini taşıyoruz.
İstismarcıların ceza indirimine gidilmemesi için de İSTANBUL SÖZLEŞMESİ” ne daha gür sesle sahip çıkmamız gerekmektedir.
Suça itilen çocuklar, mülteci çocukların istismarı, engelli çocuklar için her türlü özel bakım ve eğitim, kamu idaresinin en önemli görevlerinden biri olmalıdır.
Bayram olarak çocuklarımıza armağan ettiğimiz bu günde çocuklarımızın güvenli bir ortamda büyümeleri, topluma faydalı bireyler olabilmeleri için anayasa, kanunlar ve tarafı olduğumuz bütün uluslararası sözleşmeleri uygulayarak yükümlülüklerin yerine getirildiği bir Türkiye’de yaşamayı diliyor ve talep ediyoruz.
 EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR…
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN...
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum