Reklam
Doç. Dr. H. Murat Çaycı

Doç. Dr. H. Murat Çaycı

drmuratcayci@gmail.com

Mide reflüsü ve tedavisi...

08 Mart 2021 - 11:49

Merhabalar,

Bu hafta sizlere mide reflüsü tedavisini anlatmak istiyorum. 

Hepimizde bazen strese bağlı bazen de yemeği kaçırdığımızda reflü olabilir.

Günlük hayatta kısa süreli oluşan şikayetler genelde yaşam kalitesini çok etkilemez.

Ancak hergün devam eden reflü günlük hayat kalitemizi bozabilir ve tedaviye ihtiyaç duyabiliriz. 

Reflü tedavisinde önce yaşam stili ve beslenme değişikliklerini yapmamız gerekiyor.

Yatak başını yükseltmek, yatmadan önceki 3 saat içinde yemekten kaçınmak, yemeklerin miktarını ve yağ içeriğini azaltmak, kafein ve çikolata alımını azaltmak, sigarayı bırakmak, alkolün kesilmesi, eğer fazla kilomuz varsa kilo vermek ilk önereceğimiz korunma yöntemleridir.

Bu önerilere rağmen reflü sıkıntılarımız yoğunsa asit baskılaması için antiasitler ve mide koruyucu ilaçlar (PPİ) başlıyoruz.

Yaklaşık 4 hafta içinde ilaç tedavisi ile %80 hasta da şikayetlerimizi kontrol altına alıyoruz.

Ancak ilaçlarımızı bıraktığımızda şikayetlerimiz tekrar edebilir, aralıklarla mide koruyucu ilaçlara devam edebiliriz. 

İlaç tedavisine rağmen şikayetlerimiz devam ediyorsa, eş zamanlı mide fıtığı varsa, özellikle genç hasta grubunda ilaç tedavisinin hayat boyu devam edebilecek olması nedeniyle etkin kontrol için ameliyat düşünülmelidir.

Ayrıca uzun süreli şikayetlerde yemek borusunda darlık (striktür) ve kanser gelişimi (Barrett özofagus) olabileceği unutulmamalıdır.

Modern teknolojik gelişmelerle artık kapalı (laparoskopik) reflü ameliyatlarını daha sık uyguluyoruz.

Ameliyat sonrası kapalı (laparoskopik) yöntem uygulanan hastalarda daha kısa hastanede yatış süresi, daha az ağrı, daha yüksek yaşam kalitesi ve erken dönemde işe başlama sağlanabilmektedir. 

Ameliyat başarısı ortalama %90 lar seviyesindedir.

Uzun dönem sonunda da laparoskopik reflü ameliyatlarının ilaç tedavisiyle yaşam kalitesi ve şikayetler açısından karşılaştırdıklarında daha üstün olduğunu görülmüştür.

Ameliyat sonrası dönemde yutkunmada takılma hissi, ishal, geğirememe, karında şişkinlik gibi kısa dönemde şikayetlerimiz görülebilir. 

Günlük hayat kalitemizi bozan, en az 6 ay boyunca devam eden reflü şikayetlerimiz varsa, eş zamanlı mide fıtığı saptanmışsa uzun dönem kontrolü daha başarılı olan ameliyat seçeneklerimizi tecrübeli ellerde, uygun cerrahi donanım kullanılarak, kapalı ameliyatlar ile sağlanabileceği unutulmamalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum