Reklam
Doç. Dr. H. Murat Çaycı

Doç. Dr. H. Murat Çaycı

drmuratcayci@gmail.com

Obezite sürecinde neler yapmalıyız...

05 Ekim 2020 - 18:37

drmuratcayci@gmail.com 

Merhabalar,

 

Bu hafta sizlere obezite sürecine önce beynimizde hayır dedikten sonra neler yapmaya başlamamız gerektiğini anlatmak istiyorum.

 

Kilo fazlamız olabilir ama ne kadar ciddi obezite sorunumuz olduğunu kilomuzu boyumuzun karesine bölerek öğrenebiliriz (BMI hesaplama).

 

Vücut kitle endeksimize göre 18,5 altı zayıf, 18,5-24,9 arası normal, 25-29,9 arası hafif kilolu, 30 üzeri ise ciddi kilolu olarak kabul etmeliyiz.

 

Özellikle 40 ve üzerinde vücut kitle endeksimiz varsa kilolarımızın artık sağlığımıza ciddi hasar vermeye başladığını, basit bir yeme bozukluğuyla karşı karşıya olmadığımızı bilmeliyiz. 

 

Şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliği kapımızda artık.

 

Kararlıyız ve kilo fazlalığımızın farkındayız.

 

Önce genel bir muayene için öncelikle doktorumuza danışıp kan testleri ve tansiyonumuza baktırmalıyız.

 

Tiroid bezinde az çalışma, şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi bir hastalığımız başlamış ve henüz bunu bilmiyor olabiliriz. 

 

Test sonuçlarımız normal ise fazla kilolarımızın derecesine göre yaşam alışkanlıkları, diyet bilgilerimizi arttırma (yeme alışkanlıkları ve sağlıklı gıda tercihleri), ilaç tedavisi, ameliyatsız (mide botoksu ve balon uygulaması) ve şişmanlık (obezite) ameliyatlarını içeren çok yönlü tedavi seçenekleri bizi bekliyor. 

 

Her hafta sırasıyla şişmanlık ile mücadelemizdeki seçenekleri değerlendirelim.

 

Haftaya yaşam alışkanlıklarında değişim konusuyla görüşmek dileğiyle.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum