Reklam
Ferit Gürsoy

Ferit Gürsoy

bb.fertgrsy@gmail.com

Kadın olmak...

08 Mart 2021 - 13:25

8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın ilk mücadele yılıdır. 

Dünya genelinde her Mart ayının 8'i, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Hayatımızda büyük bir öneme sahip olan kadınların ne kadar önemli ve değerli olduğu 8 Mart tarihinde herkesçe dillendirilir.

Elbette ki kadınlar her dönem için çok değerli ve önemli varlıklardır. 8 Mart tarihi bunu dile getirmenin, çeşitli etkinlikler düzenlemenin ve kadının rolünü hatırlatmanın sadece bir vesilesidir.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız hakkı asla ödenemez. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır, Savaş ardından ül­kenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır.

Bunu fark eden Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak 1934 senesinde pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır. Türk kadınına olan güven ve inancını dünyanın gözü önüne sermiştir.

Özellikle erkekler bilmelidir ki annelerimiz, kız kardeşlerimiz, eşlerimiz ve kız evlatlarımız da birer kadındır. Bunun bilincinde olan ve diğer kadınların da tıpkı kendi annesi, eşi, kızı veya kız kardeşi gibi olduğunu kavrayan bir erkek, kadınlara çok daha fazla önem vermelidir.

Kadına gerekli değeri verip sevmeli şiddetten uzak durmalıdır. Adamlık cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesi olduğu unutulmamalıdır.

Kadınlar çevremizde açan en güzel çiçeklerdir. Her başarılı erkeğin yanında bir kadın vardır.”

Dünya Kadınlarının ve tüm kadınlarımızın bu güzel gününü tekrar kutluyorum ve son sözü güzel bir şiir ile noktalıyorum; 

 

Kadın,

Kandır, candır, insandır

Anadır, yardır, cennetin yeryüzüne yansımasıdır

Dermandır, ilaçtır, şifadır

Ilgıt ılgıt sevgidir

Narindir, nadidedir melektir kadınlarımız

 

1-2-3-4-5 gün değil siz bizim 365 gün başımızın tacısınız.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum